bonne année tous les clochards et tous les juifs

paris-metro

wszystkich tych, co myśleli, że paryskim kloszardom żyje się jeszcze ciężęj w nowym roku, mogę zapewnić, że kloszardy mają się dobrze, i paryż też (mimo, że brak fajerwerków pod wieżą eiffla, czy w ogóle JAKICHKOLWIEK, musiał złamać serce niejednego turisty specjalnie sterczącego na champs des mars w oczekiwaniu na sylwestrową północ). ale do rzeczy, ja pod wieżą eiffla nie starczałam, jedynie zmokłam troszku na montmartre, gubiąc po drodze mój parasol, nadege i prawie całą resztę, więc nie pozostało mi nic innego jak wziąść prysznic i cierpieć w samotności, ale wcześniej skorzystałam z konwersacji z niemcami i prywatki w moim pokoju.

co poza tym dzieje się w 2013?

nadege uraczyła mnie kawą i swoimi bułgarskimi filozofiami, a potem pierwszy crepe w nowym roku- a jak! musiał być complete (szynka, SER, jajo) i to w najbardziej paryskiej creperie na rue mouffetard (to nic, że prawie cały personel to argetyńczycy, miejscówka jest tak staroświatowa, że aż palce lizać).
marvin i alex tak się stęsknili, że wczoraj na obiad obaliliśmy wielką kurę z ziemniorami, no i jeszcze z adolfo i jego brazylijskim chłopakiem. a wieczorem poszliśmy chyba do najberdziej murzyńsko- stylowego miejsca, a mianowiecie do comptoir general, które jest wielkim domo-barem-kinem-biblioteką-wszystkim w jednym.
a, i były urodziny michelle, z pysznym jadłem i balonami i alessandro nauczył mnie sztuczki z zapalniczką, i nauczyłam się grać w tarota.

był jeszcze dzień, kiedy chcieliśmy iść z klaudiuszem do catacombes, ale kolejka (bo sobota, aleśmy głupi!!) nas tak przeraziła, że nastąpiła zmiana planów- obtoczyliśmy pół paryża nowo otwartą linią tramwajową i poszliśmy do parc de la villette. tam naprawdę zaszaleliśmy, bo oprócz obiadu w macdo i podziwianiu ryb w akwarium, skusiliśmy się na film w la geode, czyli kinie w wielkiej srebrnej kuli (mimo, że cena trochę odstarsza, to naprawdę warto- doświadczenie jedyne w swoim rodzaju, a słonie i szymapansy były urocze), a potem na wystawę wynalazków leonarda da vinci i wszystkie inne wystawy w cite de la science. generalnie ja zostałam aż do zamknięcia o godzinie 18, między innymi podziwiając myszy z chorobą alzheimera, genetycznie modyfikowane kolby kukurydzy, kolorując wielką kolorowankę i bawiąc się sprężynami, których nie dało się dotknąć.

dziś była kolej na trochę kultury z wyższej półki, a więc wpadłam na chwilę do luwru. patrząc z pogardą na głupie tłumy pod moną lisą odkryłam najstarszy psi portret w historii malarstwa zachodniego i stwierdziłam, że kiedyś na obrazach malowano tylko jedną rasę psów. interesujące. na koniec jeszcze galeria sztuk pierwotnych- chyba przemawiają do mnie bardziej, niż wszystko inne. moim ulubionym dziełem sztuki został afrykański jeż z gwoździ.

lasek buloński (choć na razie tylko w kawałku) zaliczony, swoją drogą to tam psów jest chyba więcej niż w całym paryżu! noworoczna przejażdżka rowerowa także odhaczona, mi nawet ruch pod łukiem triumfalnym nie jest straszny, ha. no i czwartkowa wizyta u laurent na rue duloc była bardzo owocna, w końcu zobaczyłam te zniesławione apartamenty z widokiem na wieżę eiffla i przedyskutowałam istnienie niebieskookich psów. są takie, swoją drogą??

i w końcu odnalazłam mickiewiczowski trop, i to w samym sercu saint germain, i to na tablicy z ‘histoire de paris’. jak dumnie. a w mojej lodówce nadal nie brak polskich akcentów w postaci kabanosów.

ps. jutro do londynu, wracam jak wrócę, i módlcie się, żeby mój angielski nie okazał się no ten oublié, zapomniany.

Publicités
1 commentaire
  1. SER a dit:

    Nieeeźle.
    A co myślisz o ostatniej głośnej zmianie obywatelstwa?
    Pozdrawiam SERdecznie.
    PS. Wziąć a nie wziąść niechluju

Laisser un commentaire

Entrez vos coordonnées ci-dessous ou cliquez sur une icône pour vous connecter:

Logo WordPress.com

Vous commentez à l'aide de votre compte WordPress.com. Déconnexion /  Changer )

Photo Google+

Vous commentez à l'aide de votre compte Google+. Déconnexion /  Changer )

Image Twitter

Vous commentez à l'aide de votre compte Twitter. Déconnexion /  Changer )

Photo Facebook

Vous commentez à l'aide de votre compte Facebook. Déconnexion /  Changer )

Connexion à %s

%d blogueurs aiment cette page :